
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Radziejowie zaprasza na:
Zajęcia dla dzieci klas I-III związane z odpowiedzialnym i bezpiecznym korzystaniem z mediów cyfrowych, zjawiskiem fonoholizmu, e-uzależnień i cyberprzemocy.
Jeśli zastanawiacie się, czy Wasze dziecko jest zagrożone uzależnieniem lub uzależnione od mediów cyfrowych - nie tylko telefonu, serdecznie zapraszamy.
Cele zajęć:
- Przekazanie wiedzy na temat zasad bezpiecznego korzystania ze smartfona, zachowania ryzykowne związane z korzystaniem ze smartfona.
- Rozwinięcie umiejętności racjonalnego korzystania ze smartfona.
- Przekazanie wiedzy na temat cyberprzemocy.
Zaplanowano 15 spotkań tematycznych podzielonych na 3 duże bloki:
(DOM, SZKOŁA, PRZESTRZEŃ PUBLICZNA)
Każde spotkanie poświęcone jest innym zagadnieniom, krok po kroku wprowadzającym w tematy związane z używaniem smartfonów, tabletów czy internetu. Podczas poszczególnych zajęć dzieci uczą się, czym są media cyfrowe i urządzenia mobilne oraz jak z nich odpowiedzialnie korzystać, poznają również skutki nadużywania telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów czy komputerów. Na koniec każdego bloku otrzymują naklejki, które potwierdzają zdobycie kolejnego poziomu „odpowiedzialności cyfrowej”.
Fonoholizm: co to jest, jak zapobiegać i leczyć?
Fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu, to zjawisko będące jedną z największych bolączek XXI wieku. Jak leczyć ową przypadłość oraz co mogą robić osoby, które pragną się ustrzec przed negatywnymi konsekwencjami uzależnienia od telefonu?
Młode osoby mają coraz większe trudności w nawiązywaniu relacji i komunikacji interpersonalnej. Tracą wrażliwość na uczucia, wyrażane przez inne osoby… i nie dotyczy to wyłącznie uzależnionych. Sięganie po telefon nie tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne, ale zawsze, kiedy jest okazja, niepokój, gdy nie mamy przy sobie telefonu, poczucie, że coś nas omija, kiedy jesteśmy offline – wszystkie te zachowania są objawami kiełkującego uzależnienia – fonoholizmu – i dotyczą coraz większej liczby uczniów.
Zgłoszenia proszę kierować do pedagogów szkolnych, a także bezpośrednio do Poradni. Ilość miejsc w grupie – 8 osób. Po zajęciach możliwość konsultacji ze specjalistą. Planowany dzień zajęć: wtorek godzina 15.45 (po zebraniu grupy)
Zajęcia poprowadzi mgr Robert Zaradzki – pedagog PPP w Radziejowie